Aslı astarı

Elimin hamuruyla bulaştığım top dünyası…

Durmak yok, yola devam…

Maçın kalp çarpıntıları geçmeden bir şeyler karalamak gerekirdi. Bugün bu maç başlamadan bu skoru tahmin eden, böyle bir farkı bekleyen kimse yoktu sanırım.  Ama 12 Dev Adam öyle bir kenetlenmiş, birbirlerini öyle iyi tanımış, öyle inanmış ki, maçın başından sonuna kadar “acaba mı” sorusunu getirmediler akıllarımıza… İlk periyot sonunda 5, ilk yarı sonunda 15, üçüncü periyot sonunda 26 sayıya çıkan fark daha da artardı ama Tanjeviç de tadını çıkardı ve 12 adamın 12’sini de sahada kullanarak bir nevi vites düşürerek sakince 18 sayı farkla tamamladı maçı. Sonuç olarak hinlik peşinde koşarken basketbol oynamayı unutan iki mavili takımın biri dün, biri bugün boyunun ölçüsünü alarak eve döndüler. İçimiz soğumadı mı? Soğudu elbet!

Savunmada destan yazan milliler, Yunanistan maçında Spanoulis’e nasıl göz açtırmadılarsa üçlüklerinden en çok korkulan, annemin tabiriyle “saçaklı” Gelabele’e de huzur vermeyerek maçı 3 sayıyla tamamlamasını sağladı. Kaan Kural’ın maç sonrası Sinan Güler için yorumu nefisti: “Kalbe saplanan adrenalin iğnesi gibiydi.” Sadece Sinan mı? Herkes ayrı ayrı yıldızdı bu akşam. İstatistikleri duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Kerem Gönlüm’ün 2 sayısı vardı, Kerem Tunçeri’nin sayısı yoktu bile. Bir oyuncu sayısı yokken nasıl bu kadar yıldız olur, nasıl sakatlanma ihtimali ile bu kadar korkutur taraftarı? Milliler kemoterapisini bir kenara bırakarak takımının başında kalan Tanjeviç’e en güzel hediyeyi verdiler bu akşam.

Sağlam savunma, isabetli şutlar, boyalı alandan atılan 48 sayı, isabetli üçlükler, herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde yapması ve ilk dakikadan son dakikaya kadar kaybetmediğimiz inanç ve güven farkı getirdi bu maçta. Şimdi önümüzde daha zorlu bir Slovenya maçı var. Basketbol dağarcığımıza yeni kattığımız “zone defans” bize bu maçta da avantaj sağlayacak gibi görünüyor. Daha akıllı bir takım olan Slovenya’ya karşı da dimdik dikilecek olan millilerin bizi ilk dörde taşıyacaklarına bugün itibariyle daha da inanıyorum.

Bu geceye ait bir eleştiri. Farkın çok açılmasından mıdır bilemem, taraftarı beklediğim heyecanda göremedim. Rakipleri kritik zamanlarda yıldıracak olan taraftar baskısına Slovenya maçında daha da çok ihtiyacımız olacaktır. Bu yüzden taraftarımızı Çarşamba akşamı delirmeye davet ediyorum.

Son olarak 12 dev adamın kenarda maçı hoplaya zıplaya seyreden futbol milli takımına nazire yaparcasına her topa ayak koymaları bu maçın dikkat çeken başka bir tarafıydı. Hiddink takıma transfer düşünür mü bilemem, sadece Salı gecesi Belçika ile oynayacak millilerimize bu maç iyi bir gaz olmuştur diye umuyorum. Kazakistan maçının skoru bizi kandırmadı zira, endişeyle bekliyoruz Belçika maçını. 12 dev adam diğerlerinin pabucunu biraz dama attı şimdilik, kimse darılmasın, gücenmesin. Çok özlemişiz biz böyle başarıları.

Categories: Aslı Topu Tut